„GELEM, GELEM – WORLD4THEM”

Nositelj projekta: Otvorena medijska grupacija

Donator: Europska komisija

Partneri na projektu: Udruga Roma Zagreba i Zagrebačke županije, Centar za kulturne djelatnosti, Gospodarska škola Čakovec i Osnovna škola Augusta Cesarca, Zagreb

Projekt je usmjeren na pomoć romskoj nacionalnoj manjini u pristupu ljudskim pravima u Hrvatskoj, u okviru IPA 2012 te jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za osiguravanje djelotvorne provedbe standarda EU u ostvarenju ljudskih prava.

Projekt je osmišljen zbog nedostatka sustavnog obrazovanja o ljudskim pravima, što posljedično uzrokuje nisku razinu svijesti o ljudskim pravima i njihovoj ulozi kao alata za očuvanje ljudskog dostojanstva. Aktivnosti projekta usmjerene su na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva koje se bave društveno ranjivim skupinama kako bi osigurali učinkovitu provedbu EU standarda na području ljudskih prava i obrazovnim ustanovama podigli svijest o važnosti njihove uloge u inkluziji i integraciji Roma u obrazovni sustav RH. Aktivnosti uključuju osnaživanje suradnje između organizacija civilnog društva i obrazovnih ustanova, državnih tijela, između samih organizacija civilnog društva te povećanje uloge organizacija civilnoga društva u provođenju i osiguravanju zaštite ljudskih prava pripadnika romske nacionalne manjine. Opći cilj projekta je doprinijeti poboljšanju razine zaštite ljudskih prava u Hrvatskoj kako bi se osigurala učinkovita provedba EU standarda u području zaštite ljudskih prava, što će doprinijeti društvenom razvoju Hrvatske te ispunjavanju europskih i hrvatskih strateških ciljeva u pogledu integracije Roma.

Specifični ciljevi projekta su:

1. Uspostava kooperacije i koordinacije aktivnosti organizacija civilnog društva usmjerene na povećanje učinkovitosti provedbe aktivnosti za zaštitu ljudskih prava;

2. Uspostava suradnje između OCD-a koje se bave ljudskim pravima i obrazovnih institucija omogućavajući pripadnicima ranjivih skupina bolji pristup ljudskim pravima. Ispunjenjem ovih ciljeva unaprjeđuje se pristup Roma ljudskim pravima i potiče jednakost prava na obrazovanje.

U sklopu opisanog projekta, učenici naše škole sudjelovali su u izradi animiranog filma „Mašta povezuje ljude“, koji možete pogledati na ovoj poveznici.

"Mašta povezuje ljude"