Eko škola

OŠ Augusta Cesarca Zagreb  ove godine slavi 50. obljetnicu  rada i djelovanja na području         Gradske četvrti Pešćenice i lokalne zajednice Ferenčice. Upisana je na listu zaštićenih kulturnih dobara. Učenici uređuju okoliš škole kojeg krasi park-arboretum s oko 100 vrsta drveća i grmlja te potok Bliznec koji teče u neposrednoj blizini škole . U nekim akcijama sudjeluju roditelji i stanovnici lokalne zajednice Ferenčice. Interijer same škole uređen je nizom panoa, vitrina, mobilnih plakata čiji se sadržaji mijenjaju ovisno o temi. Aulu škole i hodnike krase lončanice s različitim biljem.

Nastava se izvodi prema nacionalnom i školskom kurikulumu te se odvija uz korištenje različitih metoda i oblika rada. Naročito se može istaknuti da učitelji u svom radu imaju suvremeni pristup nastavnom procesu pri kojem koriste različita sredstva i pomagala te prirodne izvore znanja. Učenici samostalno izlažu svoje projekte u obliku Power Point prezentacije. Nastavni planovi i programi prožeti su sa sadržajima programa Eko-škole i obuhvaćaju: VODA-teme i nastavne jedinice u svim nastavnim predmetima, zaštita okoliša, zdravstveni odgoj učenika, praćenje i potrošnja vode u školi, proizvodnja zdrave hrane i pravilna prehrana, biološka raznolikost, održivi razvoj, projektni dan – VODA-integracija sadržaja iz svih predmeta o vodi.

Članovi Eko-škole redovito odlaze na natjecanja iz ekološkog kviza „Lijepa naša“  a škola je bila i domaćin susreta Međunarodnih Eko-škola Grada Zagreba koji je održan 17. studenoga 2009. godine.

2000. g. dodijeljena nam je Državna nagrada Ministarstva za zaštitu okoliša i prostornog uređenja Republike Hrvatske Eko-oskar

2002. g. dobili smo certifikat i zelenu zastavu, priznanje statusa Međunarodne Eko-škole od Državnog povjerenstva pokreta Prijatelja Lijepa naša Republike Hrvatske

2003. g. školu je posjetio predsjednik Međunarodne zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš Sir Graham Ashwort

2004. i 2006. g. dva puta nam je potvrđen statuse Eko-škole

2006. g. osvojili smo 3. mjesto na nacionalnom natječaju za izradu eko-himne pod naslovom: Dragulji domovine – CD. Nagrada: digitalni fotoaparat.

Armalov fond „Armal za zdravo pitno vodo“. 10 Armalovih slavina i jedna armatura Armal VivAqua u vrijednosti od

45000 kn

2007. ECNC European centre for nature conservation, Tilburg Nizozemska. 1. nagrada poster ECODUCT 500€. Međunarodni natječaj za jugoistočnu europu i područje Crnoga mora kao dio SEENET programa. Tema natječaja: spajanje prirode s prirodom i ljudi s prirodom.

Dodjela nagrade je bila u Beogradu na 6. Europskoj ministarskoj konferenciji za okoliš 10.10.2007. Učenik Antonio Vereš složio se s propozicijama natječaja i odlučio da dva šesta razreda idu u proljeće 2008. na jednodnevni izlet u nacionalni park Brijune i Pulu.

2008. Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreb, Ilica 25, kupio nam je informatičku opremu za rad s učenicima u izvannastavnim aktivnostima

2008. brončani status Eko škole

2010. srebrni status Eko škole

ima ZELENU ZASTAVU

EKO-KODEKS - voda

pečat

MASKOTA - medvjedić

Razglednica - tisak 2008. godine
Četiri godišnja doba u okolišu škole
Zaustavimo klimatske promjene i sačuvajmo bioraznolikost!

Iskrice - školski časopis

Koordinatori Eko-škole:
Snježana Buljeta, učiteljica razredne nastave
Branka Vrbos, prof. hrvatskog jezika
Olga Vojnović, učiteljica biologije i mentor
Nada Lasić, ravnateljica škole