Kumčad iz Tanzanije

Autor: Administrator , 16. 3. 2012.

Naša kumčad dolazi iz misije Ujewa, država Tanzanija, Afrika.

Gwaki Rafael ima 9 godina, ide u 2. razred, škola Nyeregete.
  Živi s bakom, roditelji su umrli.

Gwaki dolazi iz misije Ujewa, za koju se brine naš misionar don Ante Batarelo, koji ima 36-ogodišnje iskustvo misionara u Tanzaniji.
  Većina djece iz misije don Ante žive u velikim zajednicama, 2-3 obitelji žive zajedno. Roditelji ili su umrli ili su ih ostavili što je ovdje posve normalno, a netko od bliže rodbine se pobrine za ostavljeno dijete.
  Teško je dobiti precizne podatke jer malo tko od djece zna koliko mu je godina, kada je rođen, kada su roditelji umrli, koliko ih zajedno živi u zajednici.

Rozi Niko ima 10 godina, ide u 3. razred, škola Utyego. Živi s bakom, mlađim bratom, tetom, tetkom i njihovim djetetom. Roditelji su ih napustili. Rozi također dolazi iz misije Ujewa, za koju se brine naš misionar don Ante Batarelo.

Od srca hvala na vašoj pomoći putem kumstva!

UDRUGA ZDENAC

Ante Petravića 1, 21000 Split, tel/ fax: 021 377 572

www.zdenac.org, udruga.zdenac@gmail.com

Upisana u registar udruga RH pod RB:17001887

OIB: 18396643353  MB: 1708856

Žiro račun: 2330003 -1100166170

ZDENAC - KISIMA U TANZANIJI, AFRIKA

Kisima na službenom jeziku swahilli u Tanzaniji znači Zdenac.

Prije nekoliko godina u Tanzaniji je uvedeno obavezno školovanje. U razredima osnovnih škola većinom je po 150 đaka. Učitelji pišu na ploči a djeca prepisuju. Veliki dio vremena djeca rade u školi i oko škole; nose vodu iz kanala ili rijeke za školu, čiste, zalijevaju cvijeće, donose drva iz velike daljine. Pošto provedu u školi od sedam sati u jutro do pet sati popodne nemaju zadaće i nema učenja kod kuće. Malo vremena što im ostane za kuću ispunjeno je donošenjem vode, drva i drugoga. Od dva popodne do tri sata imaju pauzu za otići kući nešto pojesti i vratiti se ponovno u školu.

Srijedom imaju skraćenu nastavu do dva sata popodne. Subotom neki razredi imaju ispite. Preko godine nemaju ocjena. Na kraju godine ocjenjuju se slovima umjesto brojkama. Pa je A=5; B=4; C=3; D=2; E=1;

Zatim, ocjenjuje se uspjeh đaka po mjestu koje zauzima u odnosu na broj učenika u razredu. Na primjer NN je 23. od 150, to znači da je na dvadeset trećem mjestu i zato bolji od drugih sto dvadeset i sedam đaka.

Postoje privatne škole u misiji Ujewa. Drže ih časne sestre i časna braća iz Indije. Jako mali postotak može platiti te škole. U prosjeku godišnje koštaju 300 EUR zbog plaća profesora i svega drugog što poboljšava kvalitetu obrazovanja. Nastava se održava na engleskom jeziku što je velika prednost za daljnje školovanje. U svemu su kvalitetnije jer su bolji uvjeti, veća disciplina, manje đaka u razredu, bolja higijena i ishrana.

Zdenac se opredijelio za pomoć đacima u državnim školama. Trenutno u Ujewi imamo 370 kumčadi.  Naše volonterke Nikolina i Biljana do sada su držale dodatnu nastavu iz engleskog jezika za djecu koja su iza cjelodnevne nastave imala volje ostati još dva sata.

Nikolina je podučavala svaki dan predškolsku djecu u vrtiću engleske riječi i tako ih pripremala za školu. Biljana je pripremala  četrnaestero „starije“ djece za upis u školu u siječnju. Naime, unatoč obavezi da sva djeca moraju završiti osnovnu školu, ima djece koja se poradi siromaštva ne mogu upisati ili su napustila školu. Sa svojim đacima Biljana je opskrbljivala hranom i vodom nekoliko osamljenih i nemoćnih staraca u selu. Uz spomenute obveze Nikolina i Biljana u pratnji mladih traže djecu koja ne idu u školu. Idu u njihove kuće, razgovaraju s roditeljima ili starateljima ako su djeca siročad. Nagovaraju ih da puste djecu u školu preuzimajući na Zdenac troškove uniforme, upisnine, obuće, hrane, bilježnica i drugoga. Odgoj u solidarnosti i za solidarnost u Tanzaniji obuhvaća najsiromašniju djecu u državnim školama. Materijalno im se pomaže kroz Zdenac znanja iz Hrvatske i drugih država. Financiranje je kroz jednogodišnje kumstvo od 120 EUR. Djeci se daje  sve potrebito kako bi poboljšali uvijete učenja. Pomoć se sastoji u dvije uniforme; jedna za redovnu nastavu, a druga za dopunsku nastavu i radionice odgoja u solidarnosti. Pribor za školu i dodatnu nastavu, troškove školarine, hrane u danima dodatne nastave i za kući, troškove nagrađivanja, liječenja i svega drugoga što prati tijek školske godine.

Dva puta tjedno organizirana je dopunska nastava iz glavnih predmeta. Drže je najboljih 15 đaka iz srednje privatne škole Morfortanaca. Cilj je savladati gradivo prema normama koje su zadane od Ministarstva prosvijete kako bi djeca sa dobrim temeljima nastavila gimnaziju. Dva puta mjesečno održavat će se radionice iz priručnika Odgoj u solidarnosti. Radionice uključuju praktično organizirano i individualno pomaganje starcima koji žive bez osnovnih uvjeta za preživljavanje kao što su  hrana, voda, lijekovi, briga i ostalo. Djeca će se ocjenjivati i nagrađivati prema svojoj redovitosti, velikodušnosti i marljivosti, te urednosti.

Djeca su sastavni dio Zdenca kao subjekti, njihov život se postepeno mijenja jer rastu u znanju i dobrim navikama. Posebno u osjetljivosti prema potrebama bližnjeg i zalaganju za život po mjeri čovjeka. Ovaj program uključuje nadzor misionara, direktni rad s roditeljima ili starateljima, suradnju sa školama.

Zdenac – Kisima su nositelji i provoditelji programa. Volonteri iz Hrvatske zajedno s njima koordiniraju i usmjeravaju sveukupni rad. U 2012. godini program će se provoditi samo u središtu misije Ujewa i bližim selima. Nakon jednogodišnjeg iskustva program će se proširiti na udaljena sela u omjeru snaga i sredstava s kojima Zdenac bude raspolagao. Paralelno će se osnivati nove grupe Zdenca - Kisima u velikim selima koji će raditi s djecom i starcima.

« Svibanj 2024 »