preskoči na sadržaj

Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb

 > Naslovnica
Vijesti

Iz korzeta u hlače

Autor: Anamarija Bakrač, 24. 11. 2017.

U sklopu Jesenskog ciklusa događanja kulturne i prirodne baštine Hrvatske učenici petih razreda sudjelovali su na predavanju Katarine Nine Simončić, doktorice znanosti koja nam je predavala o kulturi odijevanja u Zagrebu na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Moderno odijevanje kroz povijest nije mimoilazila ni našu zemlju. Tijekom povijesti muškarci su se puno više kitili odjećom, bojama i nakitom nego žene. Naša predavačica nas je upozorila da će u 19.st. moda koja se uglavnom odnosila na muškarce polako prelazila na žene jer one sada postaju njihove važne pratiteljice, pa se za haljinu nekad trebalo upotrijebiti čak do petnaest metara tkanine. Muškarci će postati „kapitalisti“, a odjeća označuje onog koji ju nosi i pokazuje društveni status i klasnu distinkciju. 

Tako će slavni književnik Antun Gustav Matoš primjetii kako se plesni podiji u Zagrebu doslovno pretvaraju u bojna polja jer su žene samo raskošnošću i bogatstvom svojih haljina mogle računati na što bolju udaju. Kao i danas nije nepoznato da su žene za što bolji i ljepši izgled koristile različita pomagala. Tako su da bi istakle svoj struk koristile korzete, ali su oni na različite načine ugrožavali njihovo tjelesno zdravlje te su daroviti umjetnici htjeli napraviti što funkcionalnije odjevne predmete. Tako je Gustav Klimt odjenuo i muškarce i žene u tunike, a i neki isključivo muški predmeti unatoč svim otporima ulaze u žensku modu.

Pastelne jednobojne tkanine dobivaju dekorativne uzorke (orijentalizam, japonizam) za što je u Hrvatskoj zaslužan Tomislav Krizman, a Bela Čikoš Sesija koristi posavski motiv iz naše narodne tradicije.

Naša nacionalna baština u svijet mode i tekstilnu kućnu industriju ušla je zahvaljujući Salamonu Bergeru, industrijalcu, trgovcu tekstilom koji je djelovao u Zagrebu te u njihovu izrađivanju zaposlio žene, njih čak tisuću i šesto te je njihove uratke namijenjene građanstvu preko trgovačkih putnika plasirao u svijet. Kasnije je postao utemeljitelj i prvi ravnatelj Etnografskog muzeja u Zagrebu. Tako su zahvaljujući njegovim nastojanjima putem međunarodnih gospodarskih izložbi proizvodi domaćeg kućnog obrta bili izloženi na devedeset i šest izložbi u Europi, Americi i Australiji. Gdje smo sad?




Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

U ovu školu ide Dabar!
Brošure za roditelje

 

 

 

CENTAR ZA REHABILITACIJU
KONTAKTI
https://centar.erf.unizg.hr


 


 


 

 

Mali volonteri

Još jedna akcija prikupljanja čepova za Udrugu Oboljelih od Leukemije i Limfoma je uspješno provedena!

Hvala svima koji sudjelujete i dalje. Ubaci čep za skupi lijek!

Vaši Mali volonteri heart

 


Volonterski cvjetovi za mame
Majčin dan


učenici 3. b s učiteljicom Krunoslavom Jelavić



Donirali smo čepove
za kupnju lijekova

Udruzi Oboljelih od Leukemije i Limfoma


Božićne čestitke

Mali volonteri u božićnoj akciji
Naši volonteri izradili su božićne čestitke za korisnike Doma za 
starije osobe "Park". Ovoga puta izostalo je naše tradicionalno 
međugeneracijsko druženje ali lijepe želje povodom blagdana izmijenili 
smo sms-porukama.
Želimo svima sretne blagdane!
Vaši volonteri


Dan volontera - 5.12.


Mali volonteri s učiteljicom Krunoslavom Jelavić

Dodatni sadržaj

Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 1. 2015.

Ukupno: 282806
Ovaj mjesec: 2800
Danas: 19
CMS za škole logo
Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb / II. Ferenčica 9a, HR-10000 Zagreb / os-acesarca-zg.skole.hr / ured@os-acesarca-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju