Putovanje četvrtaša u prošlost- Andautonija

Autor: Pavao Pinjušić, 22. 5. 2017.

U srijedu 10.5. učenici 4.a i 4.b razreda posjetili su Arheološki park Andautonija u Ščitarjevu. Andautonija je smještena u blizini rijeke Save na području današnjega sela Ščitarjevo i bila je važan grad u Rimskome Carstvu. Cesta, koja je prolazila kroz Andautoniju, spajala je Ptuj u Sloveniji i naš Sisak. Između 1. i 2. stoljeća Andautonija je imala 6000 stanovnika, a stanovništvo su činili ratnici, žene, djeca i robovi. Do kraja 4. st. bila je glavno političko, kulturno i upravno središte Panonije.

Foto-galerija

Andautonija je imala terme, vodovod, kanalizaciju i sustav za zagrijavanje prostorija, a to je pokazatelj izuzetne razvijenosti grada. Po dolasku u Arheološki park Andautoniju učenike su po razrednim odjelima preuzele edukatorice. Nakon kratkog predstavljanja i opisa aktivnosti učenici 4.a i 4.b razreda su imali obilazak Arheološkog parka. Edukatorice su ih upoznale s lokalitetom, načinom života u Andautoniji te arhitekturom. Na ovom lokalitetu se naime nalazilo gradsko kupalište koje je predstavljalo mjesto druženja starih Rimljana. Učenici su vidjeli na koji način je funkcionirao hipokaust (sustav podnog grijanja) te njihov vodovod. Učenici su također naučili i o starim pisaljkama, igrama, obrtima, rasvjeti, prehrani i modi u Andautoniji. Nakon obilaska uslijedio je posjet izložbi gdje su učenici mogli sjesti za stol s pravom rimskom gozbom. Okušali su se u otključavanju vrata starinskim ključevima, razgledavali su različite začine i svjetiljke te su isprobali različite mirise i parfeme koji su bili omiljeni u starih Rimljana. Najviše od svega ih je oduševilo što su mogli sve dirati! Nakon izložbe učenici su imali kreativnu radionicu te su se poneki odjenuli u rimsku odjeću. Osim toga, mogli su biti nakratko i mali arheolozi pretražujući pijesak sa skrivenim predmetima te sastavljati dijelove raspuknutih keramičkih posuda koje su mogli i zalijepiti. Nakon radionice, kraće šetnje i igre na otvorenom vratili smo se u školu. Bilo nam je lijepo, zabavno i poučno.

« Svibanj 2024 »