Kumstvo

Autor: Administrator , 4. 3. 2013.

Naša škola već 5 godina surađuje s misionarskom udrugom Zdenac iz Splita u njihovom projektu „Zdenac znanja“.

Ova udruga omogućuje svima koji su u mogućnosi i osjećaju se potaknuti iz ljubavi prema bližnjima uplatiti 900 kn za godinu dana besplatnog školovanja siromašnom djetetu na područjima gdje Zdenac djeluje preko svojih misionara. Tako su učenici naše škole u šk. godini 2008./09. prikupili sredstva za djevojčicu Michelle Collaguazo Quilumba, koja je zahavljujući našoj donaciji mogla krenuti u predškolski odjel u selu Oyacota, malom seocetu bliz ekvadorskog glavnog grada Quita u Južnoj Americi. Dobili smo i njenu fotografiju sa osobnim podacima iz kojih doznajemo da je rođena 22. rujna 2003.. U okolici njenog mjesta Zajednica Krista Misionara Molitelja na čelu sa sestrom Lenkom Ćović osnovala je vrtić i školu. Prije toga to je bio vrlo zapušten kraj, s vrlo slabim mogućnostima i vezama prema ostalom dijelu svijeta. Sestre svaki dan malim kamiončićem po pješčanom putu dolaze po Michelle i drugu djecu, dovoze ih u školu, priređuju im dva obroka dnevno uz zajedničku molitvu s pjesmom prije jela, te ih na kraju školskog dana odvoze njihovim domovima i siromašnim roditeljima. Roditelji ne bi mogli sami školovati svoju djecu bez požrtvovnosti sestara i bez našeg dara. Javlja nam sestra Lenka da je Michelle iznimno simpatična i pametna djevojčica, društvena i vesela te da joj naš dar omogućuje kvalitetno obrazovanje.

I slijedeće školske godine, 2009./10. takođe smo prikupili dovoljno sredstava da maloj Michelle omogućimo da krene u prvi razred osnovne škole u svom malom mjestu.

U školskoj godini 2010./11. udruga Zdenac bila je naš gost na Otvorenom danu školu i tom prigodom sva prikupljena sredstva donirana su za njihov rad u Tanzaniji, u Africi. Pripomogli smo izgradnju škole za siromašnu djecu u toj zemlji i omogućili za dvoje djece besplatno školovanje.
To su djevojčica Rozi Niko i dječak Gwaki Rafael, koji dolaze iz misije Ujewa u državi Tanzaniji. Gwaki je tada imao 9 godina i išao već u 2. razred u školu Nyeregete. Živi s bakom jer su mu roditelji umrli. Rozi je tada imala 10 godina i išla je u 3. razred  škole Utyego. Ona živi s bakom, mlađim bratom, tetom, tetkom i njihovim djetetom. Roditelji su nju i mlađeg brata napustili. Naknadno smo primili njihove fotografije na kojima zahvaljuju za dobročinstvo držeći u ruci ime udruge Zdenac i naše škole.

Ove školske godine 2012./13. ponovno skupljamo sredstva za novo kumstvo. Jeste li se i vi uključili? Jer „neka ti ne zna ljevica što čini desnica. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti!“ (Iv 6, 3-4)

« Svibanj 2024 »