2018-02-21 16:33:57

Hrvatski naš svagda(š)nji i osebujni

Materinji ili materinski jezik je prvi jezik koja neka osoba nauči u svojoj obitelji. Vrlo je važno da se javnost podsjeti na to da su jezici nezamjenjiv izraz ljudske kreativnosti. Današnja istraživanja pokazuju kako velikom broju jezika prijeti izumiranje, a na popisu zemalja u kojima će uskoro nestati pojedini jezivi (narječja i dijalekti) nalazi se i Hrvatska. UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine donio odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskog jezika s ciljem unapređivanja učenja i razvoja materinskog jezika. 

Taj dan mora stalno podsjećati čovječanstvo kako može očuvati lingvističku raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje svaki jezik ima.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje 2013. pokrenuo je manifestaciju „Mjesec hrvatskoga jezika“ potaknuti činjenicom da je hrvatski jezik od 1. srpnja 2012. godine postao službeni jezik Europske unije. Upravo je međunarodni dan materinskog jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završava 17. ožujka na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine.

Hrvatski je sabor 1997. utemeljio dane hrvatskog jezika koji traju od 11. – 17. ožujka. U našoj školskoj knjižnici povodom toga datuma održat će se niz događanja, predavanja i istraživanja, kvizova, izložbi, jezičnih igrica kojima ćemo upoznati učenike o važnosti hrvatskoga jezika, pismenosti, kulture i identiteta.

Unatoč svim poteškoćama i pritiscima kojima je hrvatski jezik bio izložen sretni smo jer je preživio i danas se slobodno razvija postavši 24. službeni jezik Europske unije.


Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb