2017-12-06 17:41:29

5.12. – Međunarodni dan volontera

Međunarodni dan volontera proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

U svijetu su volonterstvo i volontiranje definirani na različite načine i imaju različite dimenzije, ali se može slobodno reći kako je u svojoj najširoj definiciji volonterski rad neplaćeno, neprofitno, slobodno izabrano djelovanje koje se javlja u različitim oblicima.

Upravo na tome temelji se i definicija volonterstva koju je prihvatila Republika Hrvatska (Zakon o volonterstvu NN 58/07) koja kaže: „Volontiranjem se smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno“.

Školsko volontiranje, kao oblik volontiranja, predstavlja koncept u kojem škole, kao odgojno – obrazovne institucije, mogu promicati, poticati i organizirati volonterski rad. Uloga škole, u ovom kontekstu, uključuje: informiranje učenika o vrijednostima i mogućnostima volontiranja te pružanje podrške učenicima kod organiziranja volonterskih aktivnosti unutar i izvan škole.

Školsko volontiranje ima mnogo prednosti kako za učenike, tako i za školu te cjelokupno društvo. Važno je istaknuti da učenici volontirajući razvijaju samopoštovanje, stječu nova znanja i vještine, osjećaju se korisnima te korisno provode svoje slobodno vrijeme. Mladi volontiranjem razvijaju razumijevanje za društvene probleme i suosjećanje s drugima. Razvijaju socijalne vještine, moralne i etičke koncepte te imaju utjecaj na društvene promjene. Sve navedeno od posebog je značaja u kontekstu razumijevanja obrazovanja gdje se naglasak stavlja na cjeloživotno učenje, posebice na neformalno obrazovanje i iskustveno učenje.

Mnoštvo je razloga za volontiranje i svi su jednako dobri ako nas potiču na djelovanje za dobro nekoga drugoga ili društva općenito. Pritom ne smijemo zaboraviti da volontiranjem činimo dobro i samima sebi – postajemo bolji ljudi!

Osnovna škola Augusta Cesarca obilježila je Međunarodni dan volontera ugostivši dvoje aktivnih volontera iz Volonterskog centra Zagreb koji su održali vrlo poučno predavanje za učenike prvih, drugih i trećih razreda s ciljem približavanja ideje volontiranja najmlađima, vodeći se starom izrekom da na mladima svijet ostaje. Mladi ljudi s razvijenom svijesti o potrebama društva čine dobar i siguran temelj za budućnost.

Također, na ulazu u školu postavili smo informativni štand na kojem su naše vrijedne volonterke davale korisne informacije o tome kako postati volonter i uključiti se u školsko volontiranje. Volonteri su dali i svoj doprinos humanitarnoj akciji prikupljanja namirnica za obitelji u potrebi.


Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb