2016-04-18 14:20:48

Škola u prirodi - Novi Vinodolski

Učenici četvrtih razreda boravili su u Školi u prirodi u Novom Vinodolskom u razdoblju od 4. – 8. travnja 2016. godine, u pratnji učiteljica i pedagoginje škole.

Škola u prirodi dio je redovne nastave učenika razredne nastave i specifična je po tome što se zaista provodi u prirodi. Djeca na takav način stječu specifična znanja vezana za područje u kojem borave, upoznaju brojne kulturne znamenitosti, karakteristike biljnog i životinjskog svijeta te klimatske značajke određenog podneblja.

 

Škola u prirodi traje 24 sata dnevno i omogućava bolje upoznavanje učitelja sa učenicima, te samih učenika međusobno. Kroz zajednički život učitelja i učenika postavljaju se temelji za budući timski rad i suradnju.

Na putu prema Novom Vinodolskom posjetili smo trđavu Nehaj, nadasve impresivan simbol Grada Senja. O brojnim karakteristikama gradnje same tvrđave, važnosti njezinog položaja te vojnoj svrsi slušali smo na predavanju koje nam je održao djelatnik Gradskog muzeja Senj.

Posjetili smo i Narodni muzej u Novom Vinodolskom u kojem smo razgledali brojne predmete i zapise iz kulturne prošlosti grada. Posebno je zanimljiva etnografska zbirka izvornih narodnih nošnji i instrumenata, arheološki i hidroarheološki nalazi iz Novog Vinodolskog i Povila, zbirka umjetničkih predmeta i oružja te memorijalna zbirka književnika Ivana Mažuranića.

Tijekom boravka na Otoku Krku, najprije smo posjetili crkvu sv. Lucije u Jurandvoru u kojoj je pronađen jedan od najznačajnijih glagoljskih spomenika – Bašćanska ploča. Ploča je pronađena 1851. godine i prvotno je bila ugrađena u pod crkve. Danas je original ploče izložen u auli Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, a u Crkvi sv. Lucije može se vidjeti njena kopija.

Akvarij u Baškoj pruža zaista jedinstveni doživljaj morskog svijeta i podmorja hrvatskog Jadrana.

Nadalje, posjetili smo i špilju Biserujku koja se nalazi u blizini naselja Rudine na otoku Krku. Saznali smo da je špilja otkrivena prije otprilike stotinu godina. Legenda kaže da je špilja Biserujka nekad bila mjesto gdje su gusari sakrivali svoje blago. Od toga i proizilazi njeno ime. Špilja je potpuno uređena za posjet turista. Odlikuje se bogatstvom špiljskih ukrasa – kalcitnih siga, osobito stupova i stalaktita.

Posjet riječkom Planetariju i zvjezdarnici nikoga nije ostavio ravnodušnim. Riječki digitalni planetarij, jedini takve vrste u Hrvatskoj, zapravo je dvorana amfiteatarskog oblika gdje smo iz udobnih stolica mogli pratiti projekcije (live prezentacije) nebeskog svoda i nebeskih tijela, na stropnoj kupoli promjera 8 metara. Kvalitetan audio sustav učinio je prezentaciju pod nazivom „ Carstvo svjetlosti“ zaista upečatljivom.

U slobodno vrijeme, učenici su sudjelovali u četiri radionice pod vodstvom studentica završne godine Učiteljskog fakulteta, a to su:

1. „Ne rugaj se“ – radionica s ciljem razvoja empatije i osvješćivanja važnosti pozitivnih poruka koje upućujemo jedni drugima.

2. Arboretum – stjecanje novih znanja o biljkama primorskog kraja.

3. Vjetrovi Jadrana – kako nastaje vjetar, vrste vjetrova...

4. Važnost pravilne prehrane

 

Posebno zanimljive bile su večernje animacije. Teško je izdvojiti što nam je bilo zabavnije. Predstavljanje razreda, izbor za najljepšu/najluđu frizuru, igre bez granica, filmska večer ili karaoke...teško je reći. Znamo samo da smo beskrajno uživali, plesali, pjevali i veselili se. Na priloženim fotografijama možete vidjeti samo djelić atmosfere. Ono što nosimo u našim srcima, očima je nevidljivo! 

Kako je bilo pogledajte ovdje


Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb