TRIBO MODERNA - CAPOEIRA ZA TOLERANCIJU I NENASILJE

Projekt se oslanja na afro-brazilsku igru, plesno-borilačku vještinu Capoeiru kao alat za stvaranje pozitivnog okruženja. Capoeiru karakteriziraju ne natjecateljski karakter i poticanje kreativnosti. Osim toga, predstavlja simbol borbe za uključenost, jednakost i suradnju bez obzira na različitosti u dobi, spolu, vjeri, kulturi  i kao takva je idealna za rad s mladima bez obzira na razinu prevencije. Treninzi capoeire za djecu temelje se na filozofiji jednakosti, suradnje, tolerancije te se naglašava važnost grupe kao podrške (moderno pleme, što je i sam naslov programa Tribo moderna). Kroz samu vještinu Capoeire i njezinu igru, djeca se uče samokontroli i ispoljavanju negativnih emocija na prihvatljiv način, kako se izboriti za sebe, a ne škoditi drugima.

U području preventivnih programa, ovaj inovativni pristup u borbi protiv neprihvatljivog ponašanja u radu koristi elemente sportskih i tjelesnih aktivnosti i vodeći se principima Capoeire, njene elemente koristi kao pedagoški alat za osobni i socijalni razvoj, izgradnju pozitivnog karaktera i interkulturalno učenje.

Projekt „Tribo Moderna“ – capoeira za toleranciju i nenasilje proizašao je iz  procjene potreba u osnovnim školama te analize strateških dokumenata i stručne literature. Procjena potreba i analiza uputile su na zaključak kako prevencija neprihvatljivog ponašanja treba uključiti sve sektore društva, poglavito one koji najsnažnije utječu na odgoj djece i mladih, što je bio glavni poticaj za kreiranje projekta.

Aktivnosti se sastoje od radionica Capoeire koje pružaju korisnicima razvijanje i održavanje zdravog životnog stila te omogućuj korisno i konstruktivno provođenje slobodnog vremena, edukativnih radionica za djecu i njihove roditelje, individualnog rada jednog djeteta (kada postoji potreba) s njegovim mentorom koji predstavlja podršku u odrastanju i suočavanju s izazovima odrastanja i medijskih kampanja koje uključuje aktivnosti u zajednici.

Na ovoj poveznici možete pogledati prvi video uradak  za nenasilje koji su osmislili uključeni učenici naše škole!

« Siječanj 2021 »