Terenska nastava osmaša u Vukovaru

Autor: Anamarija Bakrač, 29. 11. 2018.

U zoru 19. studenog, učenici osmih razreda uz pratnju razrednika i knjižničarke krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar. Cilj ove terenske nastave bio je naučiti nešto više o hrvatskoj povijesti, tj. o Domovinskom ratu.

Nakon duge vožnje, u Vukovar smo stigli u 10.30. Otišli smo do centra Vukovara gdje smo imali slobodno vrijeme do ručka. Ručak, ali  i ostale objede, tijekom dva dana provedena u Vukovaru imali smo u restoranu Istra. U 14.00 sati bila su zakazana dva predavanja u kongresnoj dvorani u hostelu Dubrovnik. Prvo predavanje bilo je općenito o Domovinskom ratu te njegovim uzrocima i posljedicama. Drugo predavanje održao je branitelj, a tema predavanja bila je bitka za Vukovar. Od prvog dana, što se tiče predavanja i obilazaka, to je bilo sve. Nakon predavanja smjestili smo se u hostel Dubrovnik. Predvečer smo ponovno išli u grad te kasnije na večeru. Oko 20.00 sati uputili smo se prema najmodernijem plivalištu u cijeloj Hrvatskoj. Tamo smo se kupali, plivali i sve u svemu dobro zabavljali. Vrativši se u hotel, otišli smo u sobe gdje smo se također zabavljali te kasnije otišli spavati.  Drugo jutro krenuli smo žestoko. Buđenje je bilo između 6.00 i 6.30. Nakon odjave iz hostela imali smo doručak. Oko 9.00 sati započeli smo svoj obilazak važnih mjesta u Vukovaru. Prva destinacija bila je bolnica. Čuli smo priče i važnosti bolnice za vrijeme Domovinskog rata. Obišli smo poznati hodnik i atomsko sklonište u bolnici, gdje su skrivali ranjenike i djecu. Teško nam je bilo pojmiti da je u tako malom prostoru bilo toliko ljudi te da je to jedan jedini “sigurni” prostor. Drugo odredište bilo je Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Tamo smo otišli do spomenika zračnog križa, grobova zapovjednika Blage Zadre i branitelja Marka Babića te do 938 bijelih križeva. Treće mjesto koje smo posjetili bilo je masovna grobnica Ovčara. Vidjeli smo mjesto izvršenja ubojstva preko 200 ljudi. Za nekima se još uvijek traga. Uz Ovčaru napravili su Spomen - dom Ovčara. Posebnost tog spomen - doma je to što se nalazi u bivšem hangaru u kojem su držali civile prije nego što su ih odvezli na Ovčaru. Spomen - dom uređen je simbolično. Svima nam je ostao urezan u pamćenje zbog potresnog sadržaja i slika koje smo vidjeli. Destinacije koje smo također obišli su: Crkva sv. Filipa i Jakova, Trpinjska cesta, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, a prošli smo i pored kukuruznog puta. Predzadnja destinacija bila je obilazak izložbenog prostora MCDRV - a. Nakon ručka, svoj dvodnevni obilazak Vukovara završili smo predavanjem o miru, nakon kojeg je uslijedio kviz. Također, možemo se pohvaliti osvojenim prvim mjestom u kvizu. Nakon puno obilazaka uputili smo se  prema Zagrebu oko 16.00 sati, a vratili smo se predvečer.

Ovo je jedan od izleta koji nam se duboko urezao u pamćenje. Teško nam je bilo shvatiti da je svu tu grozotu uspjela učiniti ljudska ruka prije samo dvadeset i sedam godina, a najvažnija poruka koju smo izvukli je da ratom i mržnjom ne možemo postići ništa u životu.

Ana Iva Leš, 8.a