Etnografski muzej - izložba "Braća Seljan kroz prašume i pustinju"

Autor: Anamarija Bakrač, 23. 10. 2018.

U srijedu 3.10.2018. godine učenici 6.a i 6.b Osnovne škole Augusta Cesarca posjetili su Etnografski muzej izložbu Braća Seljan kroz prašume i pustinju. Tamo su učili o zgodama i nezgodama braće Seljan,ali i o teškoći življenja na kraju 19. stoljeća. Na izložbi smo mogli vidjeti razne predmete koje su braća Seljan koristili u svojim istraživanjima diljem svijeta.

Na početku izložbe bile su prikazane karte i iscrtane rute polaska te završetka putovanja. U prostoriji gdje se nalazila izložba, mogli smo vidjeti izložene predmete, kao na primjer: šator, u kojemu se nalazila karta koju je nacrtao samostalno jedan od braće Seljan, primjerke životinjske kože, sedlo koje se moglo staviti na deve i konje. Izložba obuhvaća sva putovanja i istraživanja braće Seljan - putovanje Mirka Seljana pješice od Sankt-Peterburga do Pariza, putovanje u Etiopiju i  istraživanja u Južnoj Americi. Ovom izložbom, stavljajući njihovo djelovanje u povijesni kontekst i predstavljajući ih kao izuzetno značajne osobe za hrvatsku i svjetsku kulturu, otvaraju se među ostalima i važne teme kao što su kolonijalizam, eurocentrizam te fenomen putovanja i putnika. Seljani su u Etiopiji boravili u službi negusa (cara) Menelika II. od lipnja 1899. do kraja 1901. te su proučavali život i običaje brojnih etničkih skupina. U Južnu Ameriku odlaze 1903. godine gdje istražuju područja Brazila i Paragvaja, naročito kulture etničkih skupina iz porodice Tupi Guarani. Od 1905. do 1906. istražuju područje od La Plate do Amazone. Između 1907. i 1911. povezali su se s hrvatskim iseljenicima te intenzivno radili na buđenju njihove nacionalne svijesti. Nekoliko puta prešli su Ande između Argentine i Čilea. U Peru su došli 1911., gdje su s vladom sklopili ugovor o izgradnji puta, koji bi spajao visinski Peru s prostranim područjima u porječju rijeke Amazone. Izložba nije trajala dugo, ali je bila vrlo zanimljiva i poučna.

Ovdje pogledajte galeriju fotografija.

« Ožujak 2024 »