U Noći knjige vidjeli smo plavi božur

Autor: Anamarija Bakrač, 25. 4. 2018.

S petim razredima posjetili smo dječji odjel knjižnice Silvije Strahimir Kranjčević u Noći knjige. Susreli smo se s knjižničarkom i književnicom Nadom Mihaljević. Ona je napisala nekoliko romana za djecu, a naročito je ponosna na svoj roman Anđeo plišanih igračaka kojim je osvojila nagradu Grigor Vitez. Upozorila nas je da nema dobrog pisca koje ne čita druge pisce i da joj je u nastajanju njenih djela itekako pomoglo druženje sa sinom Miroslavom koji je često i jedan od glavnih likova u njenim romanima. Pisati je počela vrlo rano, a čita oduvijek.
Predstavila nam je zatim i svoje ostale romane Gospodar šećera, Junaci prašnjavog tornja, Zmajev zagrljaj i Vrt plavog božura. Sve su knjige različite  po temi i sadržaju i u pripremi ima čak dva nova romana.

Književnica nam je otkrila da živi u pitoresknom mjestu Kraljev Vrh u blizini šume te da mirni, zeleni zagorski krajolik i Medvednica osobito poticajno djeluju na njenu maštu jer tamo planinari, vrtlari, šeta sa svojim psom i puno sanjari.
Zatim nam je pročitala nekoliko zanimljivih ulomaka iz svojih knjiga.
Jedva smo čekali s pitanjima o tome koju glazbu voli slušati i na koji način nastaju njene knjige.
Rekla je da često ulogu pripovjedača daje svojim likovima koje se po nečemu moraju razlikovati od većine i da joj se uvijek nametne neka nova tema.
Naučili smo i da iako u prirodi nema plavih božura može ih se naći u knjigama naše
drage i tople književnice Nade koja nam je ne samo svojim knjigama nego i nastupom nastojala pokazati kako se ulazi u srca svojih čitača.

Ukupno: 281939
Ovaj mjesec: 1933