Osmaši posjetili Vukovar

Autor: Pavao Pinjušić, 30. 11. 2016.

U Vukovar smo stigli oko 9:30 gdje smo dobili doručak. Zatim smo se uputili u Muzej grada Vukovara u kojem nam je voditeljica ispričala više o gradu.  Obišli smo važniji dio grada. Poslije obilaska smo se uputili na 2 predavanja. Prvo predavanje nam je održala jedna gospođa.

Gospođa nam je pričala o žrtvama Vukovara i koliko je ljudi nastradalo u Domovinskom ratu. Drugo predavanje mi je bilo jako zanimljivo. Drugo predavanje je vodio branitelj koji je i sam branio Vukovar.  Branitelj nam je pričao o vojnim operacijama (Oluji, Bljesku, Grom…), o braniteljima koji su branili taj grad i o nekima koji su preživjeli i još uvijek žive u Vukovaru. Poslije toga smo se smjestili u hostel i kada smo se raspremili otišli smo u centar Vukovara gdje smo dobili slobodno vrijeme. Nakon obilaska grada otišli smo u disko, a kasnije i u hostel.

Drugi dan smo posjetili memorijalna područja (Mitnica, Ovčara, spomen dom Ovčara, Vukovarska bolnica…). Dok smo se vozili kroz grad, vidjeli smo oštećene dijelove grada. Mitnica, kvart grada najviše je bio oštećen. Jako oštećeni vodotoranj još uvijek ponosno stoji kako bi bio dokaz strašnom razaranju Vukovara. Prije ulaska u Vukovarsku bolnicu smo vidjeli ceradu u obliku crvenog križa i po njoj rupe. Ne mogu ni zamisliti što su ti ljudi proživljavali i koliko je ranjenika prošlo kroz tu bolnicu. Najviše me se dojmilo groblje koje je bilo jako lijepo uređeno zbog 938 bijelih križeva i spomenika. Ovčara je masovna grobnica u kojoj je pronađeno čak 263 tijela. Posjetili smo i vojarnu gdje smo vidjeli tenkove i oružje na kojima i s kojima smo se mogli slikati. Obilazak grada heroja uvijek će nam ostati u sjećanju.

Ivana Karla Grd, 8.a i Šimica Marinić, 8.b