Dvorci Hrvatskog Zagorja i Varaždin

Autor: Anamarija Bakrač, 26. 10. 2018.

Učenici su šestog razreda 19. listopada 2018. posjetili zagorske dvorce i stari dio grada Varaždina. Prvo smo išli do starog dijela grada Varaždina. Obišli smo Varaždinsko groblje, koje je jedno od ljepših groblja, u Hrvatskoj. Vidjeli smo dvorac s bunarom u središtu, kojim su se služili dvorjani tijekom rata kako bi mogli preživjeti. Poslije toga  šetali smo ulicama Varaždina. Šećući smo vidjeli usku ulicu naziva Anđelinjak, koja je ukrašena anđelima. Vidjeli smo i spomenik Grguru Ninskom kojemu smo svi dirali palac za sreću jer će se prema legendi želja tada ostvariti. Šetnjom Varaždinom ušli smo u Varaždinsku katedralu Uznesenja blažene Djevice Marije. Nakon što smo obišli stari grad Varaždin, krenuli smo prema Trakošćanu. Kad smo stigli u Trakošćan, razgledali smo unutrašnjost dvorca, odnosno sobe, u kojima su živjeli plemići, kao i način na koji su živjeli. Poslije razgleda Trakošćana krenuli smo prema Velikom Taboru. U Velikom Taboru  čuli smo legendu o nesretnoj ljubavi Veronike Desinićke. Vodič nam je ispričao ako ostanemo noću, uz puhanje vjetra, još se uvijek može čuti Veronikin plač. Još je jedna zanimljiva legenda o plemićkom praznovjerju. Spavali su sjedećki zato što im je ležeći položaj značio smrt. Na kraju, kad smo sve obišli, otišli smo na pizzu u Oro Goro u Oroslavlje. Nakon što smo se najeli i odmorili, krenuli smo kući. Ispred škole stigli smo sretni i zadovoljni.

Lucija Nejašmić i Barbara Habijanac

Ovdje pogledajte galeriju fotografija.

« Ožujak 2024 »