Hrvatska baština je nama po sredini srca

Autor: Anamarija Bakrač, 4. 12. 2017.

Odazvali smo se pozivu na proslavu 10. obljetnice obilježavanja projekta Kulturne i prirodne baštine Hrvatske u knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića. Voditeljica knjižnice ispričala nam je što je sve ovaj projekt pokazao, koje goste imao i s kojim su sve institucijama surađivali obrađujući zaista neiscrpno mnoštvo tema.

Projekt se obično odvijao u dva godišnja ciklusa te smo osim predavanja i izložbi plovili morima, penjali se planinama, šivali na praktičnim radionicama, svirali etno glazbu, izrađivali nakit, glagoljska slova, upoznali se s medičarskim obrtom, izradom drvenih igračaka, pleli košare, družili se s pravim vitezovima i poput spiljskih ljudi palili vatru. Ustrajnost i rad na ovakvim projektima se svakako isplatila jer je već poznat podatak da će iduća 2018. godina biti proglašena godinom kulturne baštine, što još dodatno dokazuje kako je bilo vrijedno time započeti još davne 2008. godine. Projekti su bili namijenjeni korisnicima knjižnice, zainteresiranim pojedincima i učenicima okolnih škola tako da je i naša škola bila prisutna na većini događanja na kojima su sudjelovali učenici od prvih do osmih razreda. Skupu se obratio i pomoćnik ministrice kulture naglasivši što za tradicijom bogatu Hrvatsku znače svi njeni spomenici a naročito oni pod zaštitom Unesco-a i najavio sve one koji su još u pripremi za 2018. godinu, a svega toga ne bi bilo da ne postoji entuzijazam ljudi koji se baštinom i bave. Sve to bilo je još začinjeno etno glazbom Dunje Knebl i bračnog para Firšt te ukusnim domjenkom koji je pripremljen u obližnjem Domu umirovljenika s kojim knjižnica također  ima dugogodišnju suradnju.

Ukupno: 281918
Ovaj mjesec: 1912