Škola u prirodi - Novi Vinodolski

Autor: Pavao Pinjušić, 12. 4. 2017.

Učenici četvrtih razreda boravili su u Školi u prirodi u Novom Vinodolskom u razdoblju od 27. – 31. ožujka 2017. godine, u pratnji učiteljica i pedagoginje škole.

Škola u prirodi dio je redovne nastave učenika razredne nastave i specifična je po tome što se zaista provodi u prirodi. Djeca na takav način stječu specifična znanja vezana za područje u kojem borave, upoznaju brojne kulturne znamenitosti, karakteristike biljnog i životinjskog svijeta te klimatske značajke određenog podneblja.

Foto-galerija

Škola u prirodi traje 24 sata dnevno i omogućava bolje upoznavanje učitelja sa učenicima, te samih učenika međusobno. Kroz zajednički život učitelja i učenika postavljaju se temelji za budući timski rad i suradnju.

Na putu prema Novom Vinodolskom posjetili smo tvrđavu Nehaj, nadasve impresivan simbol Grada Senja. O brojnim karakteristikama gradnje same tvrđave, važnosti njezinog položaja te vojnoj svrsi slušali smo na predavanju koje nam je održao djelatnik Gradskog muzeja Senj.

Posjetili smo i Narodni muzej u Novom Vinodolskom u kojem smo razgledali brojne predmete i zapise iz kulturne prošlosti grada. Posebno je zanimljiva etnografska zbirka izvornih narodnih nošnji i instrumenata, arheološki i hidroarheološki nalazi iz Novog Vinodolskog i Povila, zbirka umjetničkih predmeta i oružja te memorijalna zbirka književnika Ivana Mažuranića.

Ugodnom vožnjom brodom stigli smo i do Vrbnika na otoku Krku. Vrbnik je naselje  i  mala  luka  u  središnjem  dijelu sjeveroistočne  obale  otoka  Krka,  nadmorske  visine  49  m.  Leži  iznad  obale  na  vapnenačkom  brijegu,  koji  se  prema moru,  na  istočnoj  strani,  završava  obalnim  strmcem,  a  prema zapadu spušta se u dolinu  čiji je donji dio potopljen i pretvoren  u  zaljev.  U  zimskim  mjesecima  izložen  je  jakoj buri.  U  bistroj  uvalici  Zgribnica  uređeno  je  i kupalište. Gospodarska  je  osnova  poljodjelstvo,  vinogradarstvo, ribarstvo, tekstilna industrija i turizam. Vrbnik  se  prvi  put  u  pisanom  dokumentu  spominje  1100.  godine  i  to  u  darovnici "slavnoga"  ili  "Slavena  Dragoslava",  kojom  taj  čovjek  dotira  crkvu  sv.  Vida  u Dobrinjštini.

Posjet riječkom Planetariju nikoga nije ostavio ravnodušnim. Riječki digitalni planetarij, jedini takve vrste u Hrvatskoj, zapravo je dvorana amfiteatarskog oblika gdje smo iz udobnih stolica mogli pratiti projekcije (live prezentacije) nebeskog svoda i nebeskih tijela, na stropnoj kupoli promjera 8 metara. Kvalitetan audio sustav učinio je crtani film pod nazivom „ Putovanje male zvijezde“ zaista upečatljivim.

U slobodno vrijeme, učenici su sudjelovali u nekoliko radionica pod vodstvom studentica završne godine Učiteljskog fakulteta, a to su:

1. „Ne rugaj se“ – radionica s ciljem razvoja empatije i osvješćivanja važnosti pozitivnih poruka koje upućujemo jedni drugima.

2. Arboretum – stjecanje novih znanja o biljkama primorskog kraja.

3. Dupini i bjeloglavi supovi.

Posebno zanimljive bile su večernje animacije. Teško je izdvojiti što nam je bilo najzabavnije. Predstavljanje razreda, izbor za najluđu frizuru, talent show ili filmska večer ...teško je reći. Jedno je sigurno – uživali smo, plesali, pjevali i veselili se. Na priloženim fotografijama možete vidjeti samo djelić atmosfere. Ono što nosimo u našim srcima, očima je nevidljivo!

Pedagoginja škole